Asset Publisher
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
• cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
• cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
• cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Przeczytaj więcej na https://www.lasy.gov.pl/pl/nasza-praca/uzytkowanie-lasu
Podstawowym dokumentem, na którego podstawie Nadleśnictwo Trzciel prowadzi gospodarkę leśną, jest Plan Urządzenia Lasu (PUL), zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw środowiska. Powstaje on raz na 10 lat, zawiera szczegółowy opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zasady i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej z uwzględnieniem m.in. zasad hodowli użytkowania lasu, ochrony przyrody, krajobrazu czy różnorodności biologicznej. Opracowanie tego dokumentu jest złożonym procesem, w który zaangażowanych jest wielu specjalistów i naukowców. Przygotowanie planu urządzania lasu trwa około trzech lat, a na każdy etapie jego powstania zapewniony jest udział strony społecznej. Pracując w oparciu o 10 letnie Plany Urządzania Lasu nie ma możliwości zwiększenie ilości pozyskanego drewna, bo zmieniła się koniunktura czy wzrosły ceny drewna.
Obecnie gospodarka leśna Nadleśnictwa Trzciel prowadzona jest w oparciu o Plan Urządzenia Lasu opracowany na lata 2017-2026, w którym to etat roczny cięć został przyjęty w rozmiarze 113 225 m3 grubizny drewna netto, z tym że 51 225 m3 przypada na użytki rębne, a 62 000 m3 na użytki przedrębne.
Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Trzciel trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, producentów galanterii ogrodowej, fabryk mebli , zakładów produkcji sklejek oraz mniejszych zakładów stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcjienergii elektrycznej.
Okoliczna ludność ma możliwość korzystania z bogactwa runa leśnego trzcielskich lasów. Na potrzeby własne każdy może przynieść z lasu ile tylko udźwignie grzybów, jagód, jeżyn, poziomek, itp.