Lista aktualności Lista aktualności

Studenci odkrywają tajemnice lasu.

18 sierpnia 2012 roku grupa studentów Uniwersytetu III-go Wieku odwiedziła Nadleśnictwo Trzciel aby pod przewodnictwem leśnika zapoznać się ze śladami historii schowanymi w naszych lasach.

Zainteresowanie uczestników tej wycieczki wzbudził przede wszystkim tak zwany pomnik wilka o którym już wielu słyszało ale nieliczni mieli go okazję obejrzeć bo ukryty jest w dużym kompleksie borów sosnowych.
Jak podają niemieckie kroniki z XIX wieku ostatniego wilka w powiecie międzyrzeckim ustrzelono 18 lipca 1852 roku. Wilk ten przywędrował prawdopodobnie z południowo – zachodniej Wielkopolski i wyrządzał duże szkody w okolicznych wioskach. Myśliwi zorganizowali na niego obławę i upolowali na wrzosowisku w borze bukowieckim. Wdzięczni mieszkańcy postawili w tym miejscu wysoki na 3 metry obelisk, do którego przymocowali tablicę z okolicznościowym napisem a ten fragment lasu  nazwali „wilczym wrzosowiskiem" (Wolfsheide). Od tego czasu wilki w borach miedzyrzeckich się już nie pojawiały. Obelisk zachował się do naszych czasów, ale był pozbawiony tablicy i w fatalnym stanie. Graniczące w tym miejscu Nadleśnictwa Trzciel i Międzyrzecz podjęły inicjatywę odbudowy pomnika w pierwotnej formie. Odnowiony pomnik i tablicę z niemiecko-polskim tekstem uroczyście odsłonięto w dniu 22 kwietnia 2005 roku podczas regionalnej narady łowieckiej.
Obelisk ten stoi około 6 km na południowy – wschód od Międzyrzecza na terenie Nadleśnictwa Trzciel w Leśnictwie Czarny Bocian – oddz. 33a i jest dziś symbolicznym upamiętnieniem obecności wilków na ziemi międzyrzeckiej. Dziś po 160 latach możemy jednak mieć nadzieję, że nie tak dawno tępiony a dziś chroniony drapieżnik powróci w to miejsce gdyż stopniowo zasiedla od południa i od północy tereny zachodniej Polski.
 
 
 
(W. Rudawski, foto. W. Chudy)