Lista aktualności Lista aktualności

Pierwszy dzień wiosny

Dnia 22 marca 2019 roku Nadleśnictwo Trzciel wraz z Biblioteką Publiczną oraz Szkołą Podstawową w Trzcielu przeprowadziło zajęcia dydaktyczne z okazji Międzynarodowego Dnia Lasu oraz Pierwszego Dnia Wiosny (21.03.2019), w których udział wzięli uczniowie klas szóstych wraz z  opiekunami. 
21 marca jest od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ . Obchody Międzynarodowego Dnia Lasu mają na celu podnoszenie świadomości ludzkości na temat znaczenia lasów dla człowieka. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło: "Lasy i Edukacja". Każdego roku uświadamiamy społeczeństwo, w jaki sposób lasy i drzewa podtrzymują równowagę ekologiczną oraz chronią ludzi. W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich.

Tematem przewodnim spotkania była ochrona przeciwpożarowa oraz szkodnictwo leśne. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi wiadomościami na temat ochrony przeciwpożarowej w lasach. Spotkanie rozpoczęto w Nadleśnictwie Trzciel na Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym. Młodzież została zapoznana z funkcjonowaniem PADu, gdzie mogła również zobaczyć jak wygląda nasz system ochrony przeciwpożarowej, a następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się w kierunku wiaty edukacyjnej nad jeziorem Żydowskim na ognisko, gdzie mieli możliwość poznania samochodu patrolowo - gaśniczego naszej straży leśnej. Odbyła się także krótka pogadanka na temat szkodnictwa leśnego. Zajęcia przeprowadziła Specjalistka Służby Leśnej Natalia Bandas przy pomocy Strażnika Leśnego Dominika Tureckiego. Na zakończenie zajęć dzieci zjadły usmażone kiełbaski oraz dostały upominki w postaci książeczek edukacyjnych „Rok pracy Leśnika”, linijek z akcentem przeciwpożarowym i ołówki.